Niepubliczne Centrum Stomatologii Antonina Krzisz-Auguścik

Endodoncja

Stomatologia jest już na tyle nowoczesna, że leczenie kanałowe nie musi już być uważane za nieprzyjemne doświadczenie, a dzięki niezwykle skutecznemu i komfortowemu systemowi do znieczulania CitoJect cały zabieg jest wręcz w 100% bezbolesny.

Ponieważ zachowanie własnych zębów powinno być zawsze pierwszym wyborem, własny ząb jest najlepszym "implantem". Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem uratowania zniszczonych lub chorych zębów i konkuruje z ich usuwaniem. Niejednokrotnie tylko dzięki zachowanym, leczonym kanałowo zębom możliwe jest wykonanie nowoczesnych i funkcjonalnych uzupełnień protetycznych, których nie możnaby wykonać po usunieciu zęba. Wewnątrz każdego zęba znajduje się miazga, składająca się z naczyń krwionośnych, limfatycznych i nerwów.

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, pozwala zachować ząb, którego miazga jest chora lub uszkodzona.

Uszkodzenia miazgi mogą być spowodowane kilkoma czynnikami m. in.:

  • infekcją bakteryjną,
  • urazem lub złamaniem zęba,
  • chorobami przyzębia.

Jeżeli stan taki trwa długo choroba miazgi przenosi się na otaczającą ząb kość. Zmiana powstała na końcu korzenia chroni kość przed rozszerzaniem się infekcji, jednak powiększając się niszczy samą kość.

W takim przypadku konieczne jest wykonanie zabiegu resekcji wierzchołka korzenia. Wskazaniem do leczenia kanałowego jest często ból zęba podczas gryzienia, wrażliwość na ciepłe i/lub zimne napoje lub jedzenie, duże ubytki próchnicowe oraz znaczne uszkodzenia zębów. Również niejednokrotnie jest ono konieczne przed założeniem mostów albo koron, kiedy zęby filarowe są za bardzo zniszczone by stanowić solidną podstawę pracy protetycznej.

Najważniejsze dla skuteczności leczenia kanałowego jest jak najdokładniejsze opracowanie i poszerzenie kanałów korzeniowych zęba aż do wierzchołka korzenia. Skuteczne leczenie endodontyczne (czyli kanałowe) może jednak natrafić na poważne przeszkody, takie jak zakrzywione lub niedrożne korzenie zęba. Dzięki systemowi ENDOMASTER, oraz elastycznym narzędziom kanałowym niklowo-tytanowym typu FLEXMASTER możliwe staje sie bardzo dokładne opracowanie nawet bardzo zakrzywionych czy wąskich kanałów do samego wierzchołka korzenia.

Aby leczenie kanałowe mogło się zakończyć sukcesem niezbędne jest jeszcze uzyskanie jak najbardziej sterylnej powierzchni kanału, jak również jego szczelne zamknięcie. Sterylność najlepiej osiągnąć za pomocą dezynfekcji OZONEM, gdyż jako gaz dociera on do najdalszych zakamarków kanału korzeniowego.