Niepubliczne Centrum Stomatologii Antonina Krzisz-Auguścik

Bezpieczeństwo i higiena

Utrzymywanie czystości pomieszczeń, stosowanie sprzętu jednorazowego użytku, dezynfekcja narzędzi oraz poddawanie ich procesowi sterylizacji są to czynności o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa sanitarnego pacjenta.

Dezynfekcja - proces, w wyniku którego następuje zabicie drobnoustrojów: form wegetatywnych bakterii, grzybów i wirusów znajdujących się na przedmiotach, powierzchniach, rękach. Dezynfekcji poddajemy m.in. narzędzia, sprzęt medyczny, powierzchnie stanowisk pracy, powierzchnie przedmiotów w otoczeniu pacjenta. W naszej praktyce stosujemy lampy bakteriobójcze oraz sprawdzone produkty do dezynfekcji. Są to nowoczesne preparaty produkowane przez firmę będącą liderem w dziedzinie higieny gabinetów lekarskich.

Sterylizacja - proces mający na celu zabicie wszystkich form drobnoustrojów. Jako metodę uniwersalną, pewną i nietoksyczną poleca się sterylizację parą wodną w nadciśnieniu. Przeprowadzana jest w autoklawie. Narzędzia pakowane są w jednorazowe opakowania papierowo - foliowe oraz oznaczane datą ważności sterylizacji.