Niepubliczne Centrum Stomatologii Antonina Krzisz-Auguścik


RTG

W celu przyspieszenia diagnozowania problemów naszych pacjentów i idąc z duchem czasu wyposażyliśmy nasz gabinet w najnowszy system radiowizjografii cyfrowej VistaScan MINI współpracujący z aparatem rentgenowskim najnowszej generacji GENDEX EXPERT DC.

Najnowszej generacji aparat do zdjęć punktowych GENDEX EXPERT DC to sprawdzone technologie wraz z najnowszą elektroniką, zapewnia on krótsze czasy ekspozycji, zredukowanie promieniowania, uzyskanie obrazu o bardzo wysokich parametrach. Wysoka jakość i rozdzielczość obrazu, ułatwia diagnostykę, redukując ilość expozycji do niezbędnego minimum. Umożliwia wykonywanie zdjęć pojedynczych zębów, zgryzowych oraz zgryzowo-krzydłowych w dowolnej technice (równoległa, kąta prostego, półkątowa).

Skaner pamięciowych płyt obrazowych VistaScan Mini to cyfrowe urządzenie firmy Durr Dental oferujące zdjęcia o najwyższej rozdzielczości, spełniające wszelkie diagnostyczne wymagania. Skaner pamięciowych płyt obrazowych VistaScan Mini sprawia, że diagnostyka zdjęć przez stomatologa jest jeszcze szybsza. Robienie zdjęć i skanowanie jest możliwe bezpośrednio przy fotelu z pełnym zakresem rozmiarów zdjęć. Płytki obrazowe wielokrotnego zastosowania VistaScan zostają odczytane z najwyższą precyzją w ciągu kilku sekund przy jednoczesnej wysokiej jakości diagnostycznej. VistaScan Mini dzięki technologii PCS jest w stanie dokładnie pokazać ubytki próchnicowe oraz instrumenty endodontyczne. Dzięki rozdzielczości 22 LP/mm płytki obrazowe VistaScan są w dokładności zdjęcia lepsze od tradycyjnego filmu rentgenowskiego. Pewność diagnozy zwiększa się dzięki przemyślanemu wsparciu oprogramowania i optymalnemu rozpoznaniu szczegółów.

Cienkie, elastyczne płytki obrazowe są przyjemne dla pacjentów, a jednorazowa osłonka zapewnia stu procentowe bezpieczeństwo.



Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni RTG oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatu RTG na zdrowie ludzi i na środowisko na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1173, z późn. zm.).

Niepubliczne Centrum Stomatologii lek. stom. Antonina Krzisz-Auguścik, plac Nowary 27, 43-100 Tychy

W jednostce wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na:

  • uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące,
  • uruchamianiu pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, w szczególności pracowni rentgenowskich.

Dla jednostki została wydana decyzja zezwalająca na uruchomienie pracowni RTG i stosowanie aparatu RTG:

  • aparat punktowy RTG GENDEX EXPERT DC; Decyzja zezwalająca nr: 436/2011 i 437/2011 z dnia 19.12.2011r.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1173, z późn. zm.), w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia.

Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie systematycznych pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy, pozwalających stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracowników do tej kategorii.

W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych określonych dla pracowników. W procesie uruchomienia aparatu RTG przeprowadzono pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatów RTG, podczas których potwierdzono, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi zabezpieczają osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności, w tym w budynkach mieszkalnych przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w § 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1325).

Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe. Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.