Niepubliczne Centrum Stomatologii Antonina Krzisz-Auguścik

Leczenie parodontozy - system VECTOR

Choroba dziąseł (parodontoza) to zapalenie lub zakażenie dziąseł i kości utrzymującej zęby. Wywołują je bakterie w płytce nazębnej, lepkiej prawie bezbarwnej błonce, która nieprzerwanie tworzy się na naszych zębach.

Płytka ta w wyniku odkładania się soli wapnia stopniowo ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny, który nie tylko tworzy siedlisko dla bakterii, ale również mechanicznie uszkadza dziąsła. Stan zapalny dziąseł, gdy problem nie zostanie odpowiednio wcześnie zauważony, rozszerza się na otaczającą ząb kość co prowadzi do jej stopniowego zaniku. W momencie kiedy poziom kości osiągnie wierzchołek zęba dochodzi do jego rozchwiania, a następnie utraty.

Kamień nazębny to nie tylko te twarde, ciemne złogi, które widzimy patrząc w lustro, ale również te złogi, które nie są wogóle widoczne, gdyż znajdują się w kieszonce dziąsłowej, czyli pod dziąsłem i pomiędzy zebami. Te właśnie złogi są najbardziej szkodliwe i niebezpieczne.

Problemy z chorobami dziąseł dotyczą nie tylko osób starszych, ale mogą również dotyczyć 20-, 30-latków, a niektóre ich formy także dzieci.

Objawy parodontozy:

  • krwawienie, nadwrażliwość i ból dziąseł,
  • nieświeży oddech lub niesmak w ustach,
  • kamień nazębny,
  • zwiększona ruchomość zębów,
  • ropa wydobywająca się spomiędzy dziąseł i zębów,
  • zmiany w dopasowaniu do siebie zębów podczas zagryzania.

W leczeniu chorób przyzębia najważniejsze jest wczesne wykrycie problemu, a następnie jak najszybsze usunięcie jego przyczyny, czyli w tym wypadku bakterii zasiedlających kieszonke dziąsłową wokół korzenia zęba. Już od dawna lekarze próbowali znaleźć najskuteczniejszą metodę usunięcia złogów nazębnych. Często chirurgicznie odsłaniano dziąsła, aby dotrzeć do głębiej położonych części korzenia. Dzięki nowemu urządzeniu VECTOR możliwe jest dokładne oczyszczenie kieszonek bez nadmiernego urazu dziąseł. Zabieg taki jest znacznie mniej inwazyjny, a tym samym mniej uciążliwy dla pacjentów. Dodatkowo powierzchnia korzenia zostaje w specjalny sposób wygładzona, co utrudnia ponowne zasiedlenie jej przez bakterie, a także zmniejsza wrażliwość zębów po po zabiegu. Metoda ta pozwala na skuteczne usunięcie przyczyny choroby, a tylko w rzadkich, zaawansowanych postaciach konieczne są dodatkowe zabiegi.

VECTOR - to specjalistyczne urządzenie do leczenia chorób przyzębia opierające się na zjawisku piezoelektrycznym. Niewątpliwe skraca czas zabiegu i umożliwia pacjentowi zjedzenie posiłku już po godzinie od przeprowadzenia zabiegu. Jest więc połączeniem wygody pracy i komfortu osoby leczonej.

W celach poglądowych można pobrać przykładowe filmy ilustrujące działanie urządzenia VECTOR oraz usuwanie kamienia nazębnego i osadów poddziąsłowych.